Štrajk prosvetara ispred ministarstva i RTS, žandarm i Radić dokazali da je bilo više zvučnih topova na protestu 15 marta, Vračarci organizovali prvi gradjanski zbor

Studenti su pozvali da se pojavimo u 10:45 ispred Ministarstva prosvete u Nemanjinoj da podržimo prosvetare koji štrajkuju a protest je u stvari počeo u 11h taman kad sam stigao. Bilo je sunčano ali oko 10 stepeni tako da sam morao da nosim jaknu. Kad sam stigao masa je već bila tamo, uzeo sam program od redara da znam kuda idemo i ko su govornici, možeš videti program u fotkama dole. Ruta je bila dugačka, krenuli smo kroz Nemanjinu pa kroz Kneza Miloša do Admirala Geprata gde je prva govornica održala govor, Ivana Radević, osnovna škola 14.oktobar. Primetio sam da ima zaista dosta transparenata iz raznih škola koje su nosili nastavnici a došli su i srednjoškolci i studenti. Ivana je u svom govoru kritikikovala prosvetne sindikate koji su dobri za vlast a i kasnije na ruti smo stajali ispred dva sindikata da protestvujemo i pravimo buku, na primer na trgu Nikole Pašića i izmedju tog trga i Doma Omladine, mislim da se ulica zove Dečanska. Nakon njenog govora popeli smo se kroz Kneza Miloša do Londona to jest Kralja Milana gde smo stajali 15 minuta tišine za stradale. Nakon toga smo polako šetali i pravili buku kroz Kralja Milana pored predsedništva do Terazija gde mo skrenuli ka trgu Nikole Pašića. Na tom trgu broj 7 se nalazi Sindikat radnika u prosveti Srbije pa smo tamo neko vreme pravili buku. Baš kao štoje pisalo u programu ispred ovogsindikata smo bili u 12:25h a posle toga odmah 100 metara dalje drugi sindikat u Dečanskoj 14, Sindikat obrazovanja Srbije.

Onda smo nastavili dalje u Nušićevu i kad smo stali nisam video nikakav sindikat, ali smo tu malo skakali i lupali u bubnjeve. U programu piše da u Nušićevoj 21 postoji Granski sindikat prosvetnih radnika Srbije. Zatim smo nastavili da šetamo kroz Svetogorsku ulicu da bismo stigli u Takovsku to jest do RTS-a. Mene Svetogorska vuče na nostalgiju pošto sam stanovao u toj ulici 6 meseci pre 20 godina, zato sam snimio djake na 4 spratu Pravno poslovne škole koji su nam mahali, pored te škole sam takodje pitao da radim u fast food ali mi vlasnik nije dao posao. Kad smo stigli ispred RTS, mi smo u stvari ostali na ulici a ispred nas su na trotoaru bili redari i novinari koji su snimali sledećeg govornika. Iako mu je bio prvi put da priča pred narodom, napravio je dobar govor. Radomir Delić iz Saobraćajno tehničke škole u Zemunu. Počeo je govor u 13h i pričao nekih 15 minuta i nakon toga su nam redari saopštili da je kraj za danas. Sve govore možeš videti dole u video snimcima kao i atmosferu, skakanje i lupanje u bubanj. Svako mora da skače zato što pevaju “ko ne skače taj je ćaci” to jest Vučićev moron. U svakom slučaju bilo je lepo, lepa atmosfera, posle je otoplilo i bilo je lepo za šetnju. Svrha protesta je postignuta, da se pokaže Vučiću da nema zajebancije sa prosvetarima.

Željko Latas, odbornik pokreta Kreni-promeni, pušten je na slobodu nakon što je juče priveden posle napada na njega u Pionrskom parku od strane petorice takozvanih “Ćacija” predvođenih Milošem Pavlovićem, saopštio je taj pokret.

Žandarm čije je ime poznato redakciji Danasa, izjavio je da je 15. marta tokom velikog protesta bilo raspoređeno više „zvučnih topova“, kaže da je jedan od njih stajao iza Narodne skupštine. „Uređaj je bio montiran na haubi našeg vozila „Defender“ koga mi kolokvijalno zovemo „indijanac“. To je defender koji nema krov. Pored njega je bio „operater“ koji je zadužen za rukovanje ovim uređajem. Osim ovog vozila, levo od njega je bilo parkirano isto vozilo sa istim takvim uređajem. Objašnjeno nam je da će ovaj uređaj biti aktiviran ako bude bilo potrebe, kao i kako da se ponašamo ukoliko dođe do aktivacije“. Ovaj uređaj na kraju nije upotrebljen. Međutim, ovih uređaja je bilo više i bili su raspoređeni na različitim lokacijama. Rečeno nam je da postoje i mobilni uređaji koji nisu montirani na vozilima. On navodi da svaki odred Žandarmerije (Beograd, Novi Sad, Kraljevo, Niš) ima po dva ovakva uređaja i da se to uopšte do sada nije ni krilo od pripadnika Žandarmerije, ali da do sada nikada nisu izvoženi van baze, sve do protesta. On naglašava da je za ova vozila tog dana znao veliki broj pripadnika Žandarmerije.
Vojni analitičar Aleksandar Radić potvrdio je danas da se na vozilu Žandarmerije, koje je uslikano 15. marta ispred Skupštine Srbije, nalazi zvučni top američke firme Dženezis, tipa LRAD model 450. Ovaj model ima digitalni megafon velike snage koji se koristi za odbranu vitalnih infrastrukturnih objekata i čije je dejstvo do 3.000 metara kada nema buke. „Sa zvučnog topa može da se emituje pišteći ton, muzika, zvuk mlaznog motora ili rakete, sve u zavisnosti od efekta koji želite da postignete u datom trenutku. Takav uređaj može da se postavi na vozilu ili da se postavi na tronožac. Antena može da bude postavljena horizontalno ili vertikalno, i antena sličnih dimenzija kao na vozilu Žandarmerije je viđena na fotografijama i snimcima zgrade Predsedništva Srbije“, istakao je Radić.
Aleksandar Vučić je ranije izjavio da on više neće biti predsednik Srbije ukoliko se dokaže upotreba zvučnog topa na učesnike protesta u centru Beograda.
Narodna poslanica Marinika Tepić je na konferenciji za medije kazala da je MUP kupio sedam uređaja LRAD 450Xl, kao oružje za psihološko i fizičko mučenje građana na ulicama. Tepić je pokazala zvanični dokument u kojem se vidi da MUP na svoj zahtev traži nabavku ovih zvučnih topova dva tipa, ukupno 16 – sedam tipa 450 XL i devet tipa 100. Oni su ukupno plaćeni 81 milion dinara.
Pa ovo ni Hitler nije radio protiv stranaca. BIRN: Srpska policija već koristila zvučno oružje – i to na migrantima. Organizacija koja se bavi pravima izbeglica utvrdila da je srpska policija još u novembru 2023. koristila „uređaj sličan oružju za proizvodnju zvuka“ prilikom prisilnog iseljavanja izbeglica iz objekta u kome su boravili u predgrađu Sombora. Dana 7. novembra 2023. godine, oko 13 časova, oko 35 izbeglica – mahom muškaraca, uz nekoliko žena i dece – panično je pokušalo da pobegne kroz polja nadomak napuštene kuće u predgrađu Sombora. Policija je upravo ušla u njihovo prebivalište, a iz pravca polja iza naselja odjednom je odjeknuo glasan, prodoran zvuk. „Tokom pometnje, glasan probadajući zvuk – višeg tonaliteta od pucnja – emitovan je iz uređaja koji je ličio na oružje, a koji je koristio jedan od policajaca u polju iza mesta prebivališta [izbeglica]. Ova zabeleška se poklapa sa onim što je kratko navedeno u izveštaju „Grupe za praćenje nasilja na granicama“ (Border Violence Monitoring Group) koju čini više organizacija koje se bave pravima izbeglica i migranata, objavljenom u novembru 2024. godine.

Plenumi se šire sa fakulteta na gradjane, anarhisti skaču od sreće hahaha – Stanovnici Vračara organizovali prvi građanski zbor – Stanovnici Vračara okupili su se večeras u Čuburskom parku na prvom građanskom plenumu (zbor) u toj beogradskoj opštini. Na početku skupa je dogovoreno da svako od prisutnih ima pravo da izloži svoj predlog, a nakon toga se javnim glasanjem odlučuje da li se on usvaja. Diskutuje se o komunalnim, infrastrukturnim i bezbednosnim problemima na Vračaru uključujući osnovnu školu.
Ovaj zbor održan je na inicijativu studenata koji su ranije pozivali građane da se organizuju u zborove i da na njima kao nosioci suvereniteta pretresaju važna pitanja i donose odluke u vezi sa aktuelnom društvenom krizom. Pogledaj video sa jednom gradjankom Vračara pred njihov plenum.
A za razliku od Vračara gde je sve super, u Novom sadu ekstremni nacionalisti su pokušali da naprave zbor u 18h na kome će da odlučuju a gradjani ih provocirali. U toku je prvi zbor građana u Novom Sadu, koji je organizovala, kako se predstavljaju, neformalna grupa Novosađana. Mada se veliki broj građana okupio kako bi prisustvovao zboru, oni mahom pokazuju nepoverenje u organizatore i autentičnost ovog skupa. Većina građana ne želi ni da priđe platou, već stoje sa strane, dok manji deo dobacuje govornicima pitanja: „ko ste vi“ i „da li podržavate studente“. Prvi se na skupu obratio Damjan Perišić, inače član organizacije Srpsko rodoljubivo bratstvo, koji je naveo da on nije organizator zbora, već njegovi prijatelji i porodica. Na zboru se inicijalno „glasalo“ o studentskim zahtevima, njihovom usvajanju i oceni ispunjenosti, međutim, govornici su deo zahteva i izostavili, pri čemu su ih građani i novinari podsećali da ih navedu i „testirali“ znaju li uopšte studentske zahteve. Deo građana koji se ne slaže sa ovakvom organizacijom zbora dobio je priliku da stane na govornicu, te su rekli da zbor nema legitimitet – bez prethodne rasprave o tačkama dnevnog reda sa građanima. Ekstremni desničari su dobili djokicu.